Právě si prohlížíte Terapeutické diety

Terapeutické diety

Diety samy o sobě nejsou úplně ideální, jelikož se většinou jedná o krátkodobou dietu, kde člověk během krátkého časového úseku zhubne pár kilo a poté pokračuje ve svém starém (většinou ne úplně ideálním) způsobu stravování. Po čase se mu vrátí shozená kila i s kamarády ve formě jojoefektu.

Toto ovšem neplatí úplně v případě terapeutických diet, pomocí kterých řešíme nějaký zdravotní problém.

Pro redukci váhy, trpí-li člověk nadváhou či obezitou je vhodné zařadit redukční dietu, která je o kalorickém deficitu a spočívá ve vyřazení a omezení některých druhů potravin. Určitě se nevyřazují žádné makro ani mikroživiny, pouze nahradíme nevhodné potraviny těmi vhodnými.

Dalším typem terapeutické diety může být LCHF – low carb hight fat. Tomuto typu stravování bych úplně neříkala dieta, pro spoustu lidí se totiž stává už celoživotním stylem stravování. Nejlepší „dieta“ je to pro lidi, kteří trpí inzulínovou rezistencí, závislostí na cukru či přímo cukrovkou. Princip je v omezení sacharidů, které se pro čerpání energie nahradí tuky (ideálně těmi zdravými).

Dalším typem terapeutické diety je Whole 30, které pomáhá řešit onemocnění způsobené zánětem v těle. Tato dieta je buď na 30, 60 či 90 dní a spočívá ve vyřazení určitých skupin potravin (např. mléčné produkty, obiloviny, cukry…) a po uplynutí 30-90 dni se začínají tyto skupiny potravin postupně zařazovat zpět do jídelníčku a pozorováním zjišťujeme, které potraviny nám nedělají dobře a ty z jídelníčku přirozeně vyřadíme, jelikož je zřejmě tím viníkem, který může z velké části za naše zdravotní problémy.

Další terapeutickou dietou jsou různé typy eliminačních diet, které pomáhají s vyléčením našeho trávicího traktu, propustnosti střev, zjištění intolerancí či alergií. Jedná se opět o vyřazení některých druhů potravin z našeho jídelníčku a opětovné postupné zařazování se zjištěním, která z daných potravin nám způsobuje problémy. U některého typu eliminace se mohou zařadit zpět všechny potraviny (například při čistění trávícího traktu). Eliminační diety probíhají většinou od 4 do 12 týdnů, dle typu diety. U některých se potravina, či skupina potravin, která byla po nasazení zpět do jídelníčku zjištěna jako nevhodná, může vždy po určitém čase opět zkusit zařadit do jídelníčku. Eliminační diety jsou známé hlavně u kojenců na zjišťování intolerancí či alergií ve stravě.

Před zahájením některé terapeutické diety doporučuji konzultaci s lékařem nebo odborníkem.

Na články k jednotlivým typům diet se můžete těšit příště.

Napsat komentář